Як працювати з історичними джерелами
(на допомогу учням)
Тема. Що означає бути громадянином України?
Мета: дати поняття «громадянство», розкрити умови необхідні для прийняття громадянства України та для набуття громадянства; ознайомити учнів з основними нормами Закону України «Про громадянство України»; формувати вміння працювати з нормативними актами та їх використовувати; виховувати гордість за належність до українського громадянства.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Конституція України. Витяги з Закону України «Про громадянство України», підручник О.І.Пометун «Правознавство. Практичний курс»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування:
-
дати визначення понять «права і свободи людини», «права дитини»;
-
назвати міжнародні документи з прав людини і дитини;
-
висловити власні судження про значення прав людини і дитини;
-
заслухати план виступу перед молодшими школярами про права дитини.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Очікувані результати: після вивчення теми учні повинні вміти тлумачити поняття «громадянство»; розрізняти статус громадянина. Іноземця, особи без громадянства; називати підстави набуття та припинення громадянства України; розв’язувати правові ситуації; оцінювати важливість правового зв’язку людини і держави.
ІV. Подання нового матеріалу.
-
Проблемне питання: Що означає бути громадянином держави?
Робота в парах.
Завдання: прочитати фрагмент казки Джонні Родарі «Пригоди Чиполліно» (підручник, сторінка 50)
- Що збирається зробити Чиполліно як чесний громадянин?
Учитель. Розглядається значення понять «громадянин», «апатрид», «біпатрид», «підданство». «громадянство». Громадянство - це тісний правовий зв'язок людини з певною державою. Цей зв'язок виражається у взаємних правах, обов’язках і відповідальності людини перед державою, а держави – перед особою. Держава гарантує громадянинові забезпечення його прав, свобод, законних інтересів та їх захист, а громадянин зобов’язаний дотримуватися законів держави та виконувати обов’язки, ними визначенні.
Робота з Конституцією.
Бесіда з учнями «Що таке єдине громадянство» (статті 25. 4)
-
Проблемне питання: Як набути громадянства України і умови, які необхідні для прийняття до громадянства України.
Робота з правовим документом «Закон про громадянство» (стаття6, 9)
Робота в парах
Завдання: виконати задачі з підручника (сторінка 52)
-
Проблемне питання: За яких обставин припиняється громадянство України?
Робота зі схемою «Припинення громадянства» (підручник, сторінка 53)
Запитання:
-
визначити у чому різниця між втратою громадянства і виходом з громадянства України.
-
які органи влади, на вашу думку, вирішують питання громадянства в Україні.
Учитель. Заяви з приводу прийняття та припинення громадянства розглядаються в Комісії при Президентів України з питань громадянства.
Закріплення нових знань і вмінь учнів.
Колективна робота з завданнями:
-
дати визначення понять « людина», «особа», «громадянин», «апатрид», «біпатрид»
-
назвати конституційні принципи громадянства в Україні.
-
визначити за фрагментом казки Джанні Родарі « Чиполіно» : батько Чиполіно був підданим чи громадянином казкової держави? Чим відрізняються ці терміни?
V. Підсумок уроку.
Учитель, відзначає важливість поняття громадянства для кожного з жителів держави, нагадує, що громадянство визначає взаємні права і обов’язки громадянина та держави; звертає увагу на основні поняття з даної теми; підсумовує розв’язки правових ситуацій; наголошує на розглянуті основні статті Конституції України про громадянство, Закон України « Про громадянство».
Виставлення оцінок та їх мотивація .
VI. Домашнє завдання.
Прочитати у підручнику матеріал теми 8, підготувати відповіді на запитання (ст.54). Розглянути паспорти батьків, свідоцтва про народження та з’ясувати, які відомості вони містять.